Materiał powstał przy współpracy z Otodom.
Statuetki Lider Nieruchomości to najpopularniejsze i najważniejsze nagrody w branży nieruchomości. W czterech dotychczasowych edycjach, organizowanych przez serwis Otodom, po szczegółowej analizie wyłoniono najlepsze biura nieruchomości w każdym województwie oraz jedną agencję działającą na terenie całego kraju.
W tym roku po raz pierwszy wyróżnieni zostaną także deweloperzy. W Kapitule Konkursowej powołanej dla tej kategorii znaleźli się specjaliści związani z rynkiem nieruchomości, m.in architekci, urbaniści, aktywiści miejscy oraz analitycy trendów. Metodologię oceny opracowała niezależna firma badawcza IQS. Członkowie Kapituły ocenią inwestycje deweloperów, którzy zakwalifikują się do ostatniego etapu konkursu. Wcześniej przyjrzą się m.in. opisom ich inwestycji dostępnym na stronach internetowych, a także poziomowi i jakości obsługi klientów.
– Deweloperzy są istotną częścią rynku mieszkaniowego. A Otodom od lat dba o podnoszenie standardów tak, aby konsument otrzymywał wsparcie w procesie decyzyjnym oraz produkt najwyższej jakości. Zakup mieszkania to przecież często jedna z najważniejszych życiowych decyzji – podkreśla Marta Rybicka, socjolog i członek zarządu IQS.
Budowa z myślą o mieszkańcach
Firmy biorące udział w konkursie zostaną poddane szczegółowej ocenie, która będzie dotyczyła wielu obszarów ich działalności oraz prowadzonych inwestycji. – Główną wartością naszej kapituły jest to, że składa się ona z osób o różnych kompetencjach i całkowicie odmiennym spojrzeniu na potrzeby rynku mieszkaniowego – przyznaje przewodnicząca konkursowego grona ekspertów.
I dodaje: – Będziemy zwracali uwagę m.in. na świeżość projektu, jego formę i spójność. Na to, jak bardzo jest on oryginalny, a przy tym funkcjonalny. Ważne w ocenie będą także komunikacja i marketing przygotowany przez dewelopera i to, ile wspólnego mają one z produktem finalnym.
Niezwykle ważnym kryterium oceny inwestycji deweloperskich będzie relacja budynku lub całego osiedla z otoczeniem, jego wpływ na budowanie lokalnej społeczności czy włączanie osób o różnych potrzebach i w różnym wieku. Eksperci ocenią również kwestie związane ze środowiskiem: obecność zieleni i jej różnorodność, ale też to, jakie materiały oraz technologie zostały użyte podczas budowy.
– Interesuje mnie przede wszystkim pomysł architekta na wielkość mieszkań, rozkład i metraż pomieszczeń. Wykorzystanie możliwości działki jest sprawą kluczową. Teren wokół budynku musi być odpowiednio zaprojektowany. Ważne, czy jest tam zieleń, czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, ale jednocześnie czy nie są zamknięci i otoczeni wysokim ogrodzeniem – zaznacza Artur Celiński, aktywista miejski i członek Kapituły Konkursowej.
Pozytywna zmiana dla całej branży
Jak podkreśla Artur Celiński, który na co dzień przygląda się inwestycjom prowadzonym przez deweloperów, sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym z każdym rokiem poprawia się, ale wciąż spora część oddawanych do użytku budynków pozostawia wiele do życzenia.
– Rynek przyzwyczaił deweloperów, że wszystko się sprzedaje, a potencjalni kupujący nie zadają zbyt wielu pytań. Dotychczas cena wynikała głównie z lokalizacji, a nie zastosowanych rozwiązań. Inwestorzy nie myślą w kategoriach: zbudujmy mniej mieszkań, ale zróbmy lokatorom rowerownię, wózkownię czy miejsce do spotkań, aby mogli się integrować – zauważa.
Konkurs Lider Nieruchomości Otodom 2022 ma promować tych deweloperów, którzy nie tylko wyróżniają się na tle konkurencji, ale także mają wpływ na pozytywne zmiany w całej branży.
– Cieszę się, że odchodzimy od grodzenia działek i zamykania osiedli. Deweloperzy chętniej niż jeszcze kilka lat temu wychodzą poza utarty schemat budowania. Co ważne, można to zaobserwować także wśród inwestycji z dolnej półki cenowej – zwraca uwagę miejski aktywista.
– Mam nadzieję, że konkurs sprawi, że wszyscy deweloperzy zaczną budować mieszkania dla ludzi, a nie produkty inwestycyjne – dodaje.
Bardziej szczegółowa analiza agencji nieruchomości
Deweloperzy, którzy chcą zawalczyć o nagrodę Lidera Nieruchomości Otodom 2022, mogą wysyłać zgłoszenia za pośrednictwem specjalnego formularza, znajdującego się na stronie konkursu. Termin wysyłania kandydatur upływa 9 grudnia 2022 r. o północy.
– Jeśli deweloper czuje się firmą nowatorską, ma poczucie misji, dba o realizowane przez siebie inwestycje oraz chce wyznaczać trendy, to powinien się po prostu tym pochwalić. To będzie doskonała inspiracja i motywacja dla innych uczestników rynku nieruchomości – zachęca Marta Rybicka.
Najlepsi deweloperzy zostaną wybrani z 7 głównych rynków: Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków, Trójmiasto oraz Górny Śląsk. Zostanie także przyznana nagroda dla najlepszego inwestora z tzw. regionów wschodzących. Dzięki temu do konkursu może zgłosić się firma z dowolnego miejsca w Polsce, bez względu na skalę prowadzonej działalności. Nie musi też być klientem Otodom.
Zaproszenie do konkursu deweloperów to niejedyna nowość podczas 5. edycji. Agencje nieruchomości również powinny się przygotować na istotną zmianę. Pośrednicy po raz pierwszy nie muszą sami zgłaszać swoich kandydatur, analizie zostaną poddane wszystkie biura wystawiające oferty na Otodom, a następnie najlepsze agencje otrzymają nominację do tytułu Lider Nieruchomości.
Podstawą przyznania nominacji jest jakość publikowanych w serwisie ogłoszeń – oceniana na podstawie realnych potrzeb konsumentów, oraz działanie zgodnie z regulaminem. Z każdego województwa wyłonionych zostanie 10 najlepszych agencji nieruchomości, które następnie zmierzą się w kolejnych etapach aż do finałowego rozstrzygnięcia.
Laureaci, zarówno wśród agentów, jak i deweloperów, poza tytułem i statuetką otrzymają bogaty pakiet świadczeń PR w mediach, zestaw materiałów graficznych i możliwość posługiwania się tytułem Lider Nieruchomości Otodom 2022 we własnych kanałach promocyjnych.
Liderów Nieruchomości Otodom 2022 poznamy podczas uroczystej gali w kwietniu 2023 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu.
Materiał powstał przy współpracy z Otodom.