O sytuacji na rynku nieruchomości i perspektywach na najbliższe miesiące, profesjonalizacji rynku pośredników i deweloperów oraz potrzebach mieszkaniowych Polaków rozmawiamy z Marcinem Kaweckim, General Manager Otodom niedługo po ogłoszeniu wyników 5. edycji konkursu Lider Nieruchomości Ototom, w którym nagradzane są najlepsze rynkowe praktyki.
Płatna współpraca z marką Otodom.
Maciej Sierpień: Za nami finał 5. edycji konkursu Lider Nieruchomości Otodom. Tegoroczna odsłona odbywała się w czasie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości. Jakie nastroje panują dziś w branży pośredników i deweloperów?
Marcin Kawecki, General Manager Otodom: Perspektywa minionych 12 miesięcy to zdecydowanie czas zmian, kalibracji rynku i konieczności podejmowania strategicznych decyzji przez wszystkich uczestników branży nieruchomości. Gdy jesienią nastąpiło załamanie rynku kredytowego, sektor stanął w obliczu poważnego wyzwania, jak dostosować działania do nowych warunków i wyzwań. Po pierwszym kwartale 2023 r. nastroje wśród deweloperów i agentów są już dużo lepsze. Wobec złagodzenia warunków oceny zdolności kredytowej przez KNF i rządowej obietnicy dopłat do kredytów Polacy zaktywizowali się w poszukiwaniu wymarzonego M. Jak wynika z danych Otodom, zwiększony popyt obserwujemy przede wszystkim na rynku deweloperskim w metropoliach. Oznacza to, że również agenci mają coraz więcej okazji, w których mogą wspierać poszukujących nowego lokum.
Otodom nagradza najlepszych z najlepszych w swoich dziedzinach. Jaka idea przyświecała tegorocznej edycji i co wyróżnia laureatów na tle konkurencji?
Celem konkursu było wyłonienie firm, które w 2022 r. wyróżniały się najlepszą jakością świadczonych usług i dokładały starań, by zadbać o potrzeby klienta na każdym etapie procesu obsługi. Ideą, która przyświeca nam od samego początku, jest promowanie najlepszych praktyk kształtujących pozytywny wizerunek, wpływających na profesjonalizację całej branży. W konkursie Lider Nieruchomości Otodom nagradzamy agencje nieruchomości i deweloperów, którzy wyznaczają najwyższe standardy rynkowe. Laureaci to liderzy w swoich kategoriach, którzy uzyskali największe uznanie wśród klientów i ekspertów. Na co dzień wdrażają najlepsze praktyki rynkowe i mogą być przykładem do naśladowania.
Jednym z celów konkursu Lider Nieruchomości Otodom jest to, aby dobre praktyki był promowane i zaczęły obowiązywać w całej branży. Udaje się to osiągać?
Polacy stają się coraz bardziej wymagający wobec agentów nieruchomości, ale też doceniają ich wsparcie. Od kilku lat za pośrednictwem instytutu badawczego IQS Otodom realizuje badanie "Wizerunek pośrednika nieruchomości". Ubiegłoroczna edycja pokazała, że aż 55 proc. osób, które z agentami już współpracowały, określa to doświadczenie jako dobre, a 24 proc. jako neutralne. Jesteśmy przekonani, że wspieranie profesjonalizacji rynku pośrednictwa i edukacja skutkująca większą świadomością obu stron – agentów i ich klientów, na którą stawiamy już od ponad 5 lat – z czasem przełożą się na jeszcze lepsze wyniki.
Co w najbliższych miesiącach może nas czekać na rynku nieruchomości?
Spodziewamy się ożywienia rynku. Złagodzenie przez KNF wymogów przy udzielaniu kredytów hipotecznych, rządowa obietnica wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt 2%, a także wzrost płacy minimalnej na początku roku sprawiły, że konsumenci zwiększyli swoją aktywność. Widać to w rosnącej liczbie wyszukiwań mieszkań na sprzedaż w naszym serwisie, ale też w danych dotyczących rynku kredytowego. Jak wylicza BIK, w marcu ponad 22 tys. osób ubiegało się o pożyczkę na zakup mieszkania, czyli o 17 proc. więcej niż w lutym i aż o 81 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Spodziewamy się, że łatwiejszy dostęp do kredytów sprawi, że ci, którzy zamierzają dokonać zakupu, już teraz będą rezerwować mieszkania, aby w kolejnych kwartałach roku kupić te najatrakcyjniejsze. Dane Otodom Analytics pokazują, że na początku roku najszybciej zdrożały najmniejsze lokale, czyli te o powierzchni do 40 mkw., co może wynikać z tego, że sprzedający właśnie w tym segmencie spodziewają się największego popytu po wprowadzeniu rządowych dopłat do kredytu.
W czasie, gdy na rynek oddziałuje tyle zmiennych, pośrednicy muszą być stale przygotowani na nowe okoliczności. Co dziś powinno być dla agentów priorytetem w kontakcie z klientem?
Przede wszystkich wsłuchanie się w jego potrzeby i dopasowanie oferty do klienta, a nie odwrotnie. Ważne jest też "bycie w kontakcie", wsparcie konsumenta na każdym etapie realizacji marzenia o własnym M. Chcąc mówić o najwyższych standardach i dobrych praktykach szerzej, zaprosiliśmy najlepsze agencje do stworzenia Kodeksu Agenta PRO, czyli kompendium wiedzy o tym, jak postępować w pracy z klientem i jak oferować usługi najwyższej jakości.
Ze względu na rosnące koszty budowy deweloperzy od kilku miesięcy mocno ograniczają podaż nowych mieszkań. Nie brak opinii, że za rok, dwa może nas czekać naprawdę duży kryzy. Polacy mają się czego obawiać?
Począwszy od stycznia każdy kolejny miesiąc przynosi poprawę wyników sprzedaży nowych mieszkań. Na siedmiu największych rynkach w kwietniu 2023 r. deweloperzy sprzedali ok. 5 tys. mieszkań, czyli najwięcej od piętnastu miesięcy. Z pewnym niepokojem można natomiast obserwować – po chwilowym wzroście w marcu – powrót liczby nowo budowanych mieszkań do poziomu z końca 2022 r. Oznacza to, że deweloperzy nie mogą lub nie chcą istotnie zwiększać podaży, oczekując aż zmaterializuje się sprzedaż motywowana programem Bezpieczny Kredyt 2%. Wciąż mamy do czynienia z niewielką nadwyżką pozwoleń wydanych w tym roku (72 tys.) nad wprowadzeniami (53 tys.) To, uwzględniając zapasy z poprzedniego roku, stanowi pewien bufor dla większej aktywności deweloperów w kolejnych miesiącach.
Czego można życzyć przedstawicielom branży nieruchomości na nadchodzące miesiące?
Całemu rynkowi nieruchomości należy życzyć przede wszystkim stabilizacji. Dostęp do oferty mieszkaniowej to jedna z ważniejszych potrzeb, jaką rynek winien zapewnić Polakom. Jednak aby tak się stało, konieczne są odpowiednie warunki oraz możliwie przewidywalne okoliczności. Ostatni rok był czasem dynamicznych zmian, które obecnie silnie oddziałują na wszystkich uczestników rynku. Dziś nauczyliśmy się już żyć z tymi zmianami, jednak pewne potrzeby, jak poczucie bezpieczeństwa związane z miejscem zamieszkania, pozostają niezmienne. Miejmy nadzieję więc, że rynek szybko się ustabilizuje i wypełni oczekiwania Polaków dotyczące życia w domowym zaciszu.